Neupravené fotografie - proč je neposkytuji?

Záleží mi na kvalitě fotografií, PROTO FOTÍM DO RAW! RAW dostane z fotoaparátu maximum! Plnohodnotný výstup a kvalitnější fotografie než automatické náhledy tvořené automaticky fotoaparátem.

Neupravená surová data je základ pro vyvolání fotografie. Je to nedokončený produkt, který musí projít tzv. postprodukcí čili změnami (vyvážení bílé, sytost barev, kontrast fotografie, ostrost obrazu, rozlišení fotografie, obrazový formát fotografie, použitý barevný prostor, speciální efekty), aby mohl zákazník dostat hotové fotografie.

Neupraveným (nevyvolaným) fotografiím se říká RAW (RAW v překladu syrový). Je to podobné jako v restauraci. Objednáte si a těšíte se, až jídlo přinesou. Číšník Vám přinese místo hotového jídla – kus syrového masa, neuvařené brambory, mouku, neočištěnou či neumytou mrkev, okurku, řepu … Asi si moc nepochutnáte, že?

Upřímně, do takové restaurace se asi těžko vrátíte, já tedy určitě ne. Co bych s těmito surovinami tvořil bez vody, pánve, sporáku … a hlavně bez přístupu do kuchyně? Asi nic

Stejné je to u fotografií! Zákazník si objednává hotové fotografie a ne suroviny na jejich přípravu.

„Chtěli bychom i ty ostatní fotografie“ nebo „Chci všechny fotografie.“ Ale právě to je ten problém! Jak můžete dostat všechny tzv. „fotografie“, když to jsou pouze suroviny k jejich vytvoření?

v této jedné větičce je veliká neznámá. Komprimované obrázky z foťáku a ne opravdové vyvolané fotografie? Neupravená fotografie (pokud to tak mohu nazvat) slouží POUZE A JEN jako náhled!! POZOR nedokonalý a komprimovaný výstup z fotoaparátu!! Proč tedy fotka není fotka? To by se musely všechny suroviny převést do obrazového formátu JPEG. Tento převod předpokládá určité nikoliv automatizované kroky.

Zase to připodobním k restauraci. Pokud máte ještě hlad, nikdo Vám nic zadarmo nedá! Máte však možnost si přiobjednat další jídlo. To samé platí u fotografií, pokud se Vám toho líbí více, máte možnost si je přiobjednat.

Fotograf by se neměl za svoji práci stydět, měl by na ni být hrdý a to může pouze v případě, že zákazníkovi dodá hotový produkt (= fotografie). Fotografie je umělecká tvorba a jako taková se liší ve stylu, autorském nahlížení a způsobu provedení.

Je pouze na zákazníkovi vybrat si takového fotografa, aby byl s výsledkem spokojen a finální práce se mu líbila.

You cannot copy content of this page / Nemůžete kopírovat obsah